środa, 5 sierpnia 2015

SERIA: Jak dobrać podkład - tonacja

Zapraszam na kolejny post serii Jak dobrać podkład.
Dziś skupimy się na tonacji (miało być też o kolorze, ale się rozpisałam, więc podzielę to na dwa posty), o której bardzo często zapominamy. Szukamy np. jasnego podkładu, znajdujemy i bierzemy bez zastanowienia, czy jest to odpowiedni odcień i czy będzie on pasował do naszej skóry.




Zacznijmy od określenia naszego tonu skóry, aby wiedzieć jaki podkład będzie dla nas lepszy, czy będzie to produkt z podtonem żółtym, różowym czy neutralnym.

Ważne jest to, że często nasza twarz ma inny odcień niż reszta ciała. Zdarza się, że twarz jest bardziej zaczerwieniona. Wiele razy próbując podkład na twarzy wydaje się idealny, ale nakładając go na szyję, od razu odcina się podtonem. Nierzadko zdarza się też, że nasza twarz ma nieco inny kolor niż reszta ciała (zwłaszcza w lecie, jak np nakładamy filtry na twarz, a ciało opalamy). Pamiętajmy wtedy, że podkładem dopasowujemy twarz do ciała, a nie odwrotnie. Dobieramy go więc do szyi.


Wyróżniamy podtony: 

  • ciepłe - żółte tony
  • chłodne - różowe tony
  • neutralne - kombinacja obu tonacji

Jak sprawdzić jakiej tonacji jest nasza skóra? 

Pierwszy sposób to obserwacja żył, które możemy zobaczyć na wewnętrznej stronie nadgarstka.
Jeśli są one bardziej niebieskie, posiadamy chłodny ton, jeśli wyglądają one bardziej na zielone, nasz ton jest ciepły. Jeśli wydaje się, że w niektórych miejscach są one niebieskie, w innych zielone, prawdopodobnie jest to ton neutralny. Posiadając taki ton możemy wybrać, w miarę używania podkładów, który podton odpowiada nam bardziej. Zdarzają się też firmy kosmetyczne, które posiadają w swoich podkładach podton neutralny, który jest właściwie mieszanką obu tonacji.

Jeśli nie potrafisz określić koloru swoich żył i nadal nie wiesz, jaki podton podkładu będzie dla ciebie lepszy, aby do tego dojść możesz użyć biżuterii. Weź dwa łańcuszki, złoty i srebrny, załóż najpierw jeden, później drugi. Żeby ułatwić sobie wybór, możesz zrobić zdjęcie w obu. Jeśli zauważysz, że na tle twojej skóry lepiej wygląda złoty, posiadasz ciepły ton, jeśli będzie to srebrny, twój podton jest bardziej chłodny. Oczywiście może zdarzyć się, że oba łańcuszki będą wyglądały tak samo dobrze na twojej skórze, wtedy wiesz, że posiadasz ton neutralny.

Kolejnym sposobem może być test polegający na przyłożeniu do siebie (w okolice dekoltu, twarzy) jednego ubrania w kolorze różowym, chłodnym i drugiego w kolorze żółtym lub pomarańczowym i ocena, który z kolorów lepiej współgra z naszą skórą. Jeden z nich będzie prawdopodobnie bardziej rozświetlał i ożywiał buzię, drugi ją przygasi. Znów w przypadku, kiedy oba kolory Ci pasują, posiadasz ton neutralny.


Skąd wiem jaki podton ma dany podkład?

Skoro jest już jasne jakiego tonu szukamy, nadszedł czas na wizytę w sklepie i zakup podkładu. Tonację sprawdzimy nakładając kosmetyk na szyję i dekolt. NIE NA DŁOŃ, bo w ten sposób nie dopasujemy sobie ani koloru ani tonu, chyba, że porównujemy kosmetyki do podkładu, który np wiemy, że nam pasuje, ale to inna sprawa. Nie nakładamy też na twarz, ponieważ to nie do niej mamy dopasować kolor i odcień, a do szyi i dekoltu (czasem szyja jest jaśniejsza niż dekolt, bo mniej się opala, dlatego musimy dopasować też do dekoltu). Jeśli podkład będzie w złym tonie, od razu zauważycie, że odcina się i wygląda np. bardzo różowo lub żółto. Ten kosmetyk, który najlepiej stopi się z waszą skórą po roztarciu, będzie idealny. 
Często firmy oznaczają swoje podkłady literami, odpowiadającymi ciepłym lub chłodnym tonacjom. Takie ułatwienia oferuje np. MAC czy L'oreal.


Na dziś starczy wymądrzania się, w kolejnym poście poruszymy kolejny problem podkładowy, czyli kolor. Wiem, że wiele osób ma problem ze znalezieniem swojego podczas wizyty w sklepie, dlatego postaram się jakoś rozjaśnić sposoby doboru.
Zapraszam także do śledzenia bloga, ponieważ zamierzam także dodać post na temat "naprawy" podkładu, który nam się nie sprawdza, czy to ze względu na jego kolor, odcień czy właściwości.

W jaki sposób dobieracie odcień podkładu? 
Wiecie już jaki typ tonacji pasuje wam najlepiej?

32 komentarze:

  1. Dobry pomysł z tymi łańcuszkami :) ja mam raczej chłodny, patrząc na żyły :D odcień wybieram mniej więcej na oko. Nigdy w sklepie nie ufam na 100% czy pasuje czy nie bo tam jest sztuczne światło. Podkład, który na razie kupuję to Astor Skin Match.

    OdpowiedzUsuń
  2. Słyszałam o tym sposobie z żyłami, ale rzadko się do niego stosuję :D

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetny post wiele przydatnych rad :)))
    Ja do tej pory nie mogę zdecydować czy złoto czy srebro lepiej do mnie pasuje choć podkłady zawsze wybieram w chłodnych, żółtawych odcieniach

    OdpowiedzUsuń
  4. Z tym łańcuszkiem to nie jest do końca prawda. Ja jestem typem chłodnym, mam żyły w kolorze niebieskim, a lepiej pasuje mi złoto :) W srebrze chodzić nie mogę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To wszystko takie orientacyjne sposoby, wiadomo, że nie zawsze będzie dokładnie tak, jak pokazuje łańcuszek :D

      Usuń
  5. ja wiem że dla mnie odpowiednia są neutralne tony

    OdpowiedzUsuń
  6. a dla mnie żółtki zdecydowanie:)

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo przydatny post, mi pasują żółte tonacje w podkładach :)
    A co do twojego pytania o filtr sun ozon - mi spokojnie podkład się na nim trzyma ;) chociaż nie jest taki "matujący" jak to określa producent, za jakiś czas napiszę jego recenzję :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja znalazłam super filtr z Vichy, ale on troche kosztuje dlatego dobrze by było mieć jakąś tańszą opcję :) Też u mnie post o filtrach nadchodzi.

      Usuń
  8. ja zazwyczaj mieszam ze sobą dwa odcienie :D tak jak w revlonach to 180 ze 150 :D i mam idealny kolorek

    OdpowiedzUsuń
  9. Z wyborem i dobrym dopasowaniem podkładu często jest problem również przez sztuczne oświetlenie w sklepie cy lampy. Najlepiej sprawdzać na dworze. Dlatego moim rozwiązaniem jest branie w sklepie próbeczek podkładów. Warto nosić ze sobą malutkie pojemniczki i nawet kropelka podkładu pozwoli nam dobrze dopasować odcień. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Będzie o tym właśnie w następnym poście na temat koloru podkładu :)

      Usuń
  10. Bardzo przydatny post, ja zawsze mam problem z doborem koloru

    OdpowiedzUsuń
  11. ja mam chłodny podton, bardzo przydatny post :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że mogłam pomóc :)

      Usuń
    2. nie wiedziałam gdzie pisać to piszę tu :) maila nie dostałam :) podaję jeszcze raz beautypediapatt@gmail.com

      Usuń
  12. nie wpadłabym na sprawdzenie za pomoca łańcuszków, teraz wiem, ze mam chłodny podton

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Najlepiej sprawdzić podkładami, który lepiej wygląda na buzi, ale te sposoby z łańcuszkiem itp też są przydatne :)

      Usuń
  13. Bardzo przydatne porady :) Do mnie zdecydowanie najlepiej pasują podkłady w ciepłej tonacji :)

    OdpowiedzUsuń
  14. U mnie skóra idzie lekko w kierunku chłodnej, ale wybieram zawsze jak najbardziej neutralne odcienie, żeby zniwelować zaczerwienienia wynikające z trądziku różowatego :) Jak nałożę lekko różowawy podkład, to wyglądam wręcz świnkowo :P

    OdpowiedzUsuń
  15. ja używam różnych podkładów, aktualnie posiadam 4 kolorki - wszystko zależy od koloru mojej skóry. Latem jestem opalona, więc ciemniejszy kolor jest mi potrzebny, ale w tym roku opaleniznę mam intensywną po greckich wakacjach, więc i nowy podkład by się przydał :P

    OdpowiedzUsuń
  16. Mam ton neutralny i w dodatku jestem straszliwie blada, jak mleko. To chyba najgorsza opcja przy zakupie podkładów i innych tego typu kosmetyków. Wszystkie drogeryjne produkty są dla mnie za ciemne :(

    OdpowiedzUsuń
  17. zaraz sprawdzę metodę z łańcuszkami :D

    OdpowiedzUsuń
  18. Bourjois ma najlepszy odcień : ]

    OdpowiedzUsuń
  19. Najgorsze są jasne podkłady z różowymi tonami.... dlaczego firmy nie myślą o bladych cerach ale z domieszką oliwki czy żółci? :(

    OdpowiedzUsuń